Показват се публикациите с етикет Вакон. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Вакон. Показване на всички публикации

вторник, 24 юли 2012 г.

Рубрика “На гости ни е…”–Труди Канаван–авторката на поредицата “Ерата на петимата” и “Черният магьосник” (24.04.2012)

Всяка година магьосниците в Имардин се събират, за да прочистят улиците на града от скитници, просяци и престъпници. Овладели до съвършенство всички магически дисциплини, те знаят, че никой не може да им се противопостави. Но защитната им бариера се оказва не чак толкова недосегаема, колкото са смятали.Докато изкарват тълпата от града, едно младо момиче, разгневено от отношението на управниците към семейството и приятелите й, хвърля камък по бариерата, влагайки целия си гняв в този жест. За огромна изненада на всички присъстващи, камъкът преминава през щита и запраща един магьосник в безсъзнание на земята.ова е нещо немислимо и най-ужасните страхове на гилдията се сбъдват – на свобода по улиците на града броди необучен магьосник. Момичето трябва да бъде намерено и то бързо, преди непокорната й сила да унищожи както нея, така и града, който е неин дом.Гилдията на магьосниците е първия том от зашеметяващата нова фентъзи трилогия, която изобилства от магия, действие и напрегнати приключения.

Но първо, коя е Труди Канаван?

Труди Канаван живее в Мелбърн, Австралия. Тя създава истории за хора и места, които не съществуват, до колкото на нея и е известно. Нейният първи кратък разказ, "Шепотът на децата на мъглата", получи наградата Ауреалис за най-добъра кратка фентъзи история през 1999 г. Скоро след това, бе публикувана бестселъра трилогията „Черният магьосник”, и през 2010 г. е обявена за "Евъргрийн" от книжарниците. Последва трилогията „Ерата на петимата”, а после и предистория и продължение на трилогията „Черният магьосник”. Предисторията, „Чиракът на магьосника” спечели наградата Ауреалис за най-добра фентъзи книга през 2009 г..

Животът като писател

Как започнахте да се занимавате с писане?
-
Някъде между гледането на „Империята отвръща на удара” като дете и четенето на "Властелинът на пръстените" като тийнейджър. Първото ми даде желание да създам свят и герои и да разкажа истории за тях, а втората фокусира, желанието да напиша тези истории.

Кога за пръв път осъзнава, че имаш каквото е необходимо, за да бъдеш писател?
редполагам, че когато сте дете или тийнейджър, вие просто предполагате, че имате какво е необходимо, подсилено от възрастни, които казват, че можете да направите всичко, ако работите достатъчно усърдно. Но първото реално потвърждение, беше когато първият ми кратък разказ бе приет за публикация от списание Ауреалис.

Предпоставка

Откъде черпите идеите си?
-
Вдъхновение, за мен, идва от реалния свят, така и измислените светове на другите. Виждам как нещата са или са били в този свят и да се опитвам да си представя как един фантастичен елемент може да им повлияе. Аз проучвам това какво другите разказвачи - писатели, филмови и създателите на тв шоута и т.н. – са направили, за да могат да видят дали може да бъде продължено по-нататък, или настрани. И може би по-важното, което те не са направили или не са направили наскоро.

Как да развивате идеите си в разказ?
-
Първо си водя бележки и го оставям да се развива в главата ми и може би да направя някои проучвания. Тогава, след като дъгата на историята е напълно оформена, аз ще напиша един контур. След това зависи от дължината на историята. Ако това е един кратък разказ или новела, аз чакам, докато си намеря време и желание да го напиша. Ако това е книга, добре, освен ако е тази, която ще напиша за следващия си договор, трябва да седи и да чака своя ред.

Жанр

С какъв вид истории предпочитате да работите?
-
Фентъзи най-вече. Фантастика развиваща се в други светове до този. Но когато пиша разкази, по-вероятно е да напиша фентъзи развиващо се в съвременния свят, или ужас или научна фантастика. Дори се озовах пишейки фентъзи романтичен разказ фокусиран върху плетенето.

Какви жанрове бихте искали да проучите в бъдеще?
-
Имам идея за един роман за ужас за млади и възрастни, който ме чака да намеря време да го напиша. Ужасът е жанр, който бих проучила с желание, въпреки че ми беше толкова забавно за писането на онзи фентъзи романтичен разказ фокусиран върху плетенето, като някой ден може и да тръгна в тази посока.

Конструкция

Работите ли от структура?
-
Да.

Сюжет

Как изграждате вашата история?
-
Започвам от самото начало и пиша направо до края. Така че, докато очертанията ми имат всички основни подсказки, аз не чувствам необходимостта да пиша по-късно сцени, преди да стигна до тях. Има място в него да се отклоня малко, и веднъж добавих нов герой, когато усетих, че има гледна точка, която не беше добре покрита, но главните събития в основната идея обикновено не се променят. Също така, ако имам няколко гледни точки на герои , аз проследявам как историите им набират скорост една с друга само с поставянето на идеята.

Герои

За вас, какво прави един герой добър?
-
Че има герои, на които можеш да симпатизираш, въпреки техните недостатъци.

Ако един от вашите герои трябва да ви опише, какво би той / тя казал / казала?
-
Те вероятно ще ме намерят малко скучна. Или те ще ме презират за всички лоши неща, които съм направила с тях.

Обстановка

Колко време прекарвате в изследване на обстановката за вашите истории?
-
Това е невъзможно да се изчисли, тъй като аз винаги смуча информация, която може да бъде полезна или вдъхновяваща. Винаги ще има обекти, които трябва да разгледам конкретно за дадена книга, но това ще бъде само малка част от събирането на информация, в сравнение с това, което търся да поема всеки ден. Един съвет, който давам на нови писатели е да се поддържа едно постоянно състояние на любопитство за всичко. Четете, гледайте документални филми, говорете с хората, опитайте неща за себе си. Никога не спирайте да учите.

Каква обстановка бихте искали да се проучите в бъдеще?
-
Всичките.

Тема

Обичате ли да знае целта на вашата история, преди да седнете да я напишете?
-
Основната цел на историята е да забавлява и стимулира читателя. Може да се надявате да ги накарате да се замислят за нещо, за което не са мислели преди, но това е най-добре чрез повишаване на въпроси, не проповядване на отговори.

Диалог

Имате ли любими реплики от вашите истории?
-
В изобилие - макар че аз подозирам, че някои означават повече за мен, отколкото за всеки друг. Аз проектирах няколко значки, за раздаване миналата година, и избрах няколко цитата от моите книги, че дори хора, които не са ги чели да открият забавни. Любимата ми е: "Не мога да лежа по цял ден, аз съм на мисия." И тогава там е "онази" реплика от края на „Върховният повелител” (което е спойлер, така че няма да го повторя тук).

Писане

Имате ли рутина? Определено място да пишете? Слушате ли музика?
-
Имам голямо студио у дома си, където както и пиша така и се упражнявам в рисуването и различни хобита (никога не спирайте да се учите). Сутринта обикновено е за всички не-свързани с писани задачи за писане, като интервюта, блогове, електронна поща и др. Следобеда ми пасва най-добре за писане. Аз не слушам музика толкова много вече, тъй като настроението на музиката не винаги следва настроението на сюжета, който пиша. Вместо това може да слушам определени песни, преди да пиша, за да ме вкарат в определена умствена рамка, за да напиша конкретния сюжет.

Как се справяте с писателския блокаж?
-
Не ми се случва да блокирам, получавам писателско отлагане. Виждате ли, винаги мога да измисля за какво да пиша, но това не винаги е нещото, което аз трябва да пиша. Решението е дисциплина. Карайки себе си да седна и да започна, е обикновено всичко необходимо.

Развитие на историята

Какво правиш за измислянето на историята?
-
Получавам обратна информация и да я сравнявам, измислям възможни решения, правя още очертания, за да видя кое от тях ще проработи, а след това се забивам в упорита работа, да ги приложа. Често решението вече е там, в периферен герои или определен парцел или подробности за света.

Откъде знаеш кога да спреш?
-
Когато съм стигнала края. Аз не започвам да пиша история - аз дори не пиша схема - докато аз самата не зная как ще свърши тя.

Съвети

Какъв съвет ще дадеш на новите писатели?
-
Пишете. Казва се, че отнема десет хиляди часа, за да бъдеш добър в нещо, така че започвайте работа. Напишете какво ви допада, защото читателите могат да кажат, ако не е така , и повечето писатели не правят достатъчно пари от това, ако не е така. Стремете се да се подобрявате постоянно. Никога не спирайте да учите. О - и прочетете моята страница за съвети за писане в моя сайт.

Зомби апокалиспис

И така, какъв е твоят план за зомби апокалипсис?
-
Да намеря малък рай на таен остров, където моите приятели и аз ще растем и ще хващаме нашата собствена храна - предполагайки, че зомбита не могат да плуват.

Обобщение

Какво е най-доброто нещо, което си писала някога?
-
Последната наистина страхотна сцена, която съм написала, преди да се върна назад и да започна да я изглаждам.

Върху какво работиш в момента?
-Нова фентъзи трилогия, наречена „Правилото на хилядолетието”. Развива се в множество от светове, което ми позволява да приложа различни култури и технологии, от примитивни към средновековието до началото на индустриална епоха. Особено мощни магьосници могат да пътуват между световете, и някои си изкарват прехраната от търговията между тях. Но не мотивацията на всеки магьосник е толкова мирна и полезна, както търговията.

През 1999 г. кратката история "Шепотът на децата на мъглата" спечели наградата Ауреалис за най-добър кратък фентъзи разказ. Все още ли пишете кратки разкази или вашите разкази продължават да растат, докато те станат романи?
-
Да, аз все още пиша кратки разкази, макар и не често. Моята втора публикувана кратка история, "Желание за усъвършенстване" спечели наградата Дитмар през 2004 г. и аз имах разкази, публикувани в „Сънувам отново” и „Легенди на австралийското фентъзи”, но това са четири разказа за повече от десет години, така че можете да видите, че не съм изобилстваща от идеи!

Моите идеи за разкази идват с дължина, очевидна за мен още от самото начало. Зная, когато има "достатъчно" история, за да попълнят кратък разказ, новела, роман или серия. Понякога там има парче от историята или история на герой изискващи повече работа, които могат да бъдат разделени и написани в по-кратка форма, като кратък разказ или новела - като новелата "Лудият чирак" на Легендите на антологията, която е част от историята на трилогията „Черният магьосник“.

Наскоро се присъединих към на местна група за критици на кратки разкази с цел както да "дам нещо в замяна" на СФФ общността, дооформяйки моето писане и умение за критика, и да мотивирам себе си да пиша повече кратки разкази. Надявам се да напиша няколко на брой разказа за следващата си серия и след това, след няколко години, да ги включат заедно с моите стари разкази, за да формират една антология.

През 2001 г. излезе първата книга от трилогията „Черният магьосник“. „Гилдията на магьосниците", „Избраница” и „Върховния повелител” продължават да бъдат от най-продаваните. Беше ли изненадващо? (Изненада за добре дошла, хаха).
-
Е, разбира се! Не мисля, че всеки здравомислещ писател очаква успех. Те се надяват за него, и се заблуждават, че това ще се случи, за да продължават напред, когато времената са трудни, но те никога не го приеха за даденост, че щеше да се случи.

Моята мечта, която се зароди, когато бях на около четиринадесет, е да напиша фентъзи роман. Да намеря издател не е било непременно част от мечтата, но по времето когато я написах със сигурност исках да бъде, за да оправдае всичката упорита работа. Ако аз не бях намерила издател, щях да бъда разочарована, но поне бях направила това, което си бях поставила да направя. Всичко останало е бонус. Бонус за увеличаване на самочувствието и една, която е финансово устойчива, слава Богу!

Вашата втора трилогия „Ерата на петимата” също е бестселър.
-
Да, въпреки че нейният успех е засенчен от трилогията „Черният магьосник“ и неговата предистория и продължение. Част от това се дължи на това, че тя да бъде насочена към по-възрастните. Реших да направя така, защото бях малко притеснена, че ми бъде дадена ролята като писател за млади и възрастни, което не е лошо нещо за продажби, но можех да видя, че може да е за мен като писател в дългосрочен план. Аз не исках да бъда ограничена до само да публикувам за една част от публиката.

За да го направите книга не са млади и възрастни, аз просто трябваше да направя главният герой по-стар (тя е около 25) и да добавя няколко секс сцени. Смятах, че увеличаване на насилието ще доведе до разлика, и осъзнах, че вероятно не би. Ще трябва да добавите много безсмислено насилие в една книга, за да я направите негодна за младите хора в наши дни!

*Трилогията “Предателят шпионин” ще бъде издадена от издателство MBG BOOKS*

След това, през 2007 г., сте подписала ‘седем цифрена сделка‘ с Орбит, за да напишете предисторията и продължението на трилогията „Черният магьосник“. Означава ли това, че вие ​​сте един от митичните писатели, които не трябва да притежават друга работа, за да свържат двата края, докато пишете? Дава ли ви това свобода и увереност да се концентрирате върху писането си?
-
Отговорът на това е да, но естествено е по-сложно от това. Започнах да пиша като това беше единственият ми източник на доходи, преди да е заплатил достатъчно добре, защото нямах друг избор.

Виждате ли, аз започнах моят бизнес с графичен дизайн, така че можех да си позволя да напиша на непълно работно време. Няколко години след първите си договори за издателски права аз развих хронична умора. Не бях немощна както при повечето случаи, но трябваше да пазя цялата си енергия за писане, и да се отказа от бизнеса с графичния дизайн. Този ранен напредък дори не се доближи до пълна работна заплата на време и аз оцелях, финансово, като бях много, много, много пестелива.

За щастие, през следващите години, възвърнах по-голямата част от старата си енергия и писането ми носи много по-добър доход. Радвам се, че не трябва да се заемам с втора работа, защото аз се опасявах, че това ще върне хроничната умора. Има и други неща, които аз бих искала да направя,като най-накрая да получа университетска квалификация, но отново, аз се тревожех за това, какъв ефект може да има това.

С такъв голям спектър от трилогии, много от които се преплитат имаш ли огромна бяла дъска в офиса си със срокове, родословни дървета и карти? Как поддържаш всичко в ред?
-
Имам коркова дъска, над писалището ми, но е главно покрито с карти и планове. Всички мои списъци на измислени думи и имената на героите са на моя компютър. Има по-малко от това, отколкото можете да очаквате, всъщност. Опитвам се да поддържам главните герои, достатъчно малко, за да ми бъде лесно за управляване. Смятам, че ако мога да си спомня кой кой е, шансовете са по-добре, че средният читател може също да ги запомни.

Знам, че се занимавате с домашни изработки както и с готвене. Намирате ли, че имате нужда от тези творчески отдушници за уравновесяване на интензивността от писането на наистина дълги фентъзи трилогии?
-
Да, аз винаги намирам, че принудата да напишеш се изчерпва, ако аз не правя други творчески дейности. Част от причината е, че аз много на мисля над разказите, докато боядисвам или съм включена в нещо стандартно и успокояващо като тъкане. Другата част е, че довършването на проект ти осигурява чувство на завършеност и постижение постоянно, които получавам само веднъж в годината или от писане. Творческите дейности също се квалифицират като проучване - те предоставят разбиране за това как нещо е направено в миналото, и може да бъде източник на вдъхновение за истории и изграждане на фентъзи светове.

Чела съм статии за химикали в мозъка, които са свързани с творчеството, които предполагат, че колкото повече се произвеждат по-лесно е да ги произвеждаме. Творчеството стимулира творчеството.

Когато видях дискусията за това в Интернет, първата ми реакция беше, „Наистина ли?". Това определено не е случаят тук в Австралия, където повечето автори на фентъзи са жени.

Мислите ли, че има разлика в начина, по който мъжете и жените пишат фантастика?
-
Да, но не всички писатели през цялото време. Повечето мъже и жени писатели се доближават до един стил и вкус на фантастиката, която лесно можем да поставим в средата. Но определено има писатели, които пишат в един момчешки или женски стил, дори ако те са от противоположния пол.

Подозирам, че има културни различия също. Вида фантастика популярен в САЩ може да изглежда момчешки за нашия австралийски вкус, защото имаме повече жени фентъзи писатели тук и едва доловими са различията в начина, по който жените пишат фантастика се усеща "нормален" за нас. Обратното вярно ли е? – Не знам. Но ако е така, не изглежда да пречи на отвъдморските читатели. Всеки път, когато говоря с хора от отвъдморски издателства, книжарници и коментари индустрии, те питат "Защо има толкова много фантастични фентъзи жени писатели в Австралия?".Може би въпросът трябва да бъде "Защо не обръщаме повече внимание на всички фантастични жени писателки на фантастика, в собствената си страна?".

Продължавам по темата, пола на писателя променя ли вашите очаквания, когато вземете книгата им?
-
Бих излъгала, ако кажа, че не се е случвало, но важното е, че не ме спира искам да прочета една книга. В крайна сметка искам да прочета хубава книга, и аз никога не съм се замисляла, ако това е по-вероятно, защото писателят е мъж или жена. Определено не решавам, че една книга е лоша или не вкуса ми, заради пола на писателя.

Знам, че някои читатели го правят и ще вмъкна, че в същата категория на "изключително раздразнителни и малко странни" читатели, заедно с тези, които не биха прочели книга, написана в първо лице, или които имат пролог и епилог, или от гледната точка на герой в пол или сексуална ориентация, различна от тяхната собствена.

Аз не чувствам, че трябва да съм осъдителна към читател, заради техните комфортни зони за четене, но аз се чувствам тъжна, че те могат да се лишат от страхотни книги.

Какво смятате да напишете следващо?
-
Наистина съм развълнувана за следващата серия, „Правилото на хилядолетието”, чиито преговори за договор вече са завършени. Развива се в сценарий с множество светове, където героите имат способността да прескачат от един свят в друг. В един свят, където е имало един вид индустриалната революция, задвижвана от магия, млад студент по археология намира древно съкровище - усещаща книга. В един друг свят, хваната в капана на собствените си тъмни векове, дъщеря на търговец на дрехи трябва да крие своите сили от магия - мразещи, свещеници.

Звучи като забавно да четеш и да пишеш! И ето го и забавния въпрос. Ако можеше да си запазиш пътуване на машина на времето, къде и кога ще отидеш, и защо?
-
Ще отида в бъдещето, може би след сто години. Може би е изненадващо, от писател на фентъзи, който основава на светове, базирани на минали епохи, но аз не съм под заблудата, че когато и да е в миналото, е било по-добре, отколкото сега. Не че аз очаквам бъдещето гарантирано също да е, но аз винаги искам да знам, какво ще се случи следващо.


Интервюто бе преведено за вас от cornelia_star (Теми)! Приятно четене! Моля не разпространявайте без позволение!


Поста изготви за вас - Мимс (Vampire Lady)

неделя, 22 юли 2012 г.

Новини: Алея на книгата 2012–Бургас (21.-29.07.2012)

◊ СЪБИТИЕТО
За втора поредна година в Бургас ще се проведе изложението „Морска алея на книгата“, съобщиха от пресцентъра на общината. 25 водещи български издателства, от които четири бургаски, ще предложат на бургазлии и гостите на града възможност да закупят книги на преференциални цени, както и среща с някои от техните автори. От 21 до 29 юли алеите около Културен център „Морско казино“ и сцена „Охлюва“ ще се превърнат в своеобразна книжарница на открито, където издателите ще разположат в общо 11 шатри своите книжни щандове. Всяка вечер програмата на „Алея на книгата“ предвижда представяния, литературни четения, срещи с нови и утвърдени имена на българската литература.

◊ ИЗДАТЕЛСТВАТА
В „Морска алея на книгата“ Бургас `2012 ще се представят издателствата „Дамян Яков“, „ПАН“, „Златнотопате“, „Бард“, „Фют“, „Хермес“, „Сиела“, „Унискорп“, „Кръгозор“, „Персей“, „Посоки“, „Коала прес“, „ЕМАС“, „Шамбала“, „Агата-А“, „Жанет 45“, „Алтера“, „Захарий Стоянов“, „Милениум“, „Просвета“, „Алиса Мърчандайзинг“, “Вакон” и др.. Бургаското книгоиздаване ще бъде представено от издателствата „Божич“, „Знаци“, „Димант“ и ЕТ„Адулар“.
Инициативата е част от стратегията на Община Бургас за развитие и популяризиране на културния живот в града, а партньор на проекта е Асоциация „Българска книга“.

◊ ПРОГРАМАТА
21 юли 2012 г. (събота)
. 17:30-19:00 ч.
Официално откриване на „Алея на книгата”
Детско шоу „Алиса в страната на чудесата”;
Концерт на „Мери бойс бенд” с представяне на албума им и книга с текстове на песните им – "Непознати улици”  Мария Мутафчиева.
. 19:00-20:00 ч. на сцена „Охлюва”
Представяне на книгата "Всичко започва от детството" на Стела Даскалова
“Няма безгрешен родител! Но е хубаво, че осъзнатите родители стават все повече и си дават сметка какво огромно значение за бъдещето имат и най-малките детайли в отношението с децата ни. Ако прочетеш тази книга със сърцето си, ще си един от тях!”
Мадлен Алгафари 
Издателство „Сиела”

. 20:00-21:00 ч. на сцена „Охлюва”
"Откровено за Айфеловата кула" от Ваня Жекова
Това е история, която ни среща с живота. С разсъждения за корените, за детството, за младостта. На втори план се развива драматургията на сценарий за игрален филм, който Ваня Жекова снима по действителен случай.
Баща и дъщеря представят текстове от книгата, свързани със страховете, смъртта и свободата. Отговарят на неудобни въпроси за близкото минало и споделят своя опит за трансформация на болката в позитивна енергия.
Издателство „Сиела”
22 юли 2012 г. (неделя)
. 18:00-19:00 ч. на сцена „Охлюва”
Авторът на "Ачупая" и "Последна спирка Барселона", прекоси Океана и е в България, за да представи своите книги. От какво бяха вдъхновени творбите му и кой стои зад името на Валдана Мора?
Издателство „Вакон”
. 19:00-20:00 ч. на сцена „Охлюва”
Представяне на книгата "Боян" от Теа Денолюбова  „Върви всеотдайна и влюбена! Не мисли за хорските погледи.
Нека всички да мислят, че сме се срещнали вчера или днес.
Кога точно сме се срещнали и кога ще се разделим -
това може да каже морето.”
Габриела Мистрал
Издателство „Сиела”
23 юли 2012 г. (понеделник)
. 18:00-19:00 ч. на сцена „Охлюва”
“Петър Дънов. За невидимите светове“ от Светла Балтова
Ангелите са между нас, твърди Учителя и често говори за връзката между човека и ангелите, като специално се спира на темата за ангелите хранители. От книгата ще научите как можете да се свързвате със Светлите същества, за да внесете техните духовни идеи на Земята. Така ще помогнете за установяването на един нов свят: свят на братство, мир, взаимопомощ.
Издателство „Хермес”
. 19:00 – 20:00 ч. в зала „Петя Дубарова”, Морското казино
„Аз искам да те помня все така” – неизвестното за любимите жени и любовните стихове на Димчо Дебелянов (плюс една бургаска връзка) Да преоткрием човека и поета Дебелянов. Изданието ще бъде представено от съставителя и автор на идейния проект Пламен Тотев.
Издателство „Персей”

24 юли 2012 г. (вторник)

. 18:00-19:00 ч. в зала „Петя Дубарова”, Морското казино
„Град в бутилка” – Поезията на Станислава Станоева и Димитър Краев и прозата на Елеонора Пенева и Ина Иванова
Издателство „Жанет 45”
. 19:00 ч. в Артистично кафене на любовта „Ромео и Жулиета”, бул. "Княз А. Батенберг" 14 (срещу хотел Приморец)
Представяне на Людмила Филипова
Издателство „Сиела”
. 19:00-20:00 ч. в зала „Петя Дубарова”, Морското казино
„Познание и музика” Христо Димитров Хиндо
Издателство „Знаци”
. 20:00-21:00 ч. на сцена „Охлюва”
Представяне на Митко Новков
От Медуза до Магрит. Есета по картини Среща с автора. 
Издателство „Агата-А”
25 юли 2012 г. (сряда)
. 18:00-19:00 ч. в зала „Георги Баев”, Морското казино
Представяне на книгата „Ретро Бургас” на Соня Кехлибарева
Издателство „Знаци”
26 юли 2012 г. (четвъртък)
. 19:00-20:00 ч. на сцена „Охлюва”
Представяне на книгата "Приказки за меланхолични деца" на Тодор Тодоров
Серия от снимки, привидения, образи, уловени от разказвача, придружават различни по душа приказки – от класически бароково тъмни истории през алено червени, хипнотизирани разкази, брадата на Данте, ренесансови котки и куфари, пълни със секс и ужас до приказка-трилър... по острие и по Дейвид Линчовски.
Един поетичен акт в проза. 
Издателство „Сиела”
. 19:00-20:00 ч. в зала „Петя Дубарова”, Морското казино
Среща разговор с Анна Данилова, „руската Агата Кристи” и представяне на криминалните й романи, преведени на български („Когато вече ме нямаше”, „Дамата от Амстердам”, „Игри с тъмното минало” и „Чужди пари в ръцете ти”)
Издателство „Персей”
. 20:00-21:00 ч. в зала „Петя Дубарова”, Морското казино
Христо Карастоянов представя роман хроника "Името"
„Името“ е книга, вдъхновена от вълнуващата приказка, че руската принцеса Анастасия, най-малката дъщеря на последния руски император, оцеляла след разстрела в подземията на Екатеринбург, е живяла в България. Но само вдъхновена – нищо повече. Остава само въпросът: „Какво би било, ако...“ Защото всъщност това е история за един възможен живот. Живот, в който разбираш, че адът не е място – адът е време.
Издателство „Жанет 45”
27 юли 2012 г. (петък)
. 19:00-21:00 ч. на щанда на „Персей”, шатра № 6
Книга с автограф: Анна Данилова и нейните криминални романи
Издателство „Персей”
. 19:00 ч. в зала „Петя Дубарова”, Морското казино
Милен Русков представя романа "Възвишение". 
Книгата ни връща в епохата на българското Възраждане, когато двама бунтовници, приятели на Димитър Общи – т.е. малко революционери, малко разбойници, – участват в Арабаконашкия обир, което е само началото на множеството им перипетии. Постепенно те се включват и в трите вида тайна дейност – „конспиративна, експедитивна и революционно-разбойнишка“, по израза на Стоян Заимов. Това е разказано с жива стилизация на българския възрожденски език, в който всичко изглежда по неповторим начин смешно и очарователно. Но не свършва така.  
Издателство „Жанет 45” 
. 19:30 ч. на сцена „Охлюва”
Представяне на книгата на Красимир Аврамов „Между два свята”
28 юли 2012 г. (събота)
. 19:00-20:00 ч. в зала „Петя Дубарова”, Морското казино
Българският отговор на „Здрач” и „Дневниците на вампира” – Александрина Железова и романите й „Душа” и „Кръв”
Издателство „Персей”
. 19:00-20:00 ч. на сцена „Охлюва” пред  Морското казино
Представяне на сборник с разкази "Ной дава последни указания на животните" отКалин Терзийски
Издателство „Сиела” 
29 юли 2012 г. (неделя)
. 20:00-21:00 ч. на сцена „Охлюва” пред  Морското казино
Представяне на романа "Добавено лято" от Евгени Черепов
След десет години в чужбина, главният герой Лъчезар Веселинов се завръща в България. Странна амнезия е покрила спомените му. На летището в София решава да тръгне на импровизирано пътешествие из страната, преди да се прибере в родния град.  Зареждат се любопитни, но и странни случки по пътя. С влак, пеш или на стоп, пътуването го води по познати и непознати места, където среща познати и непознати хора.
Издателство „Сиела”


Източник: Асоциация "Българска книга"


Поста изготви за вас - Мимс (Vampire Lady)

вторник, 30 август 2011 г.

Ревю: Жрицата в бяло (Ерата на петимата, #1)–Труди Канаван

Заглавие: Жрицата в бяло
Поредица: Ерата на петимата, #1
Автор: Труди Канаван
Издателство: Вакон
Страници: 656
Корици: Меки
Език: Български
Размери:17,5x10,5
Дата на издаване: 2010
ISBN: 9789549535143
Цена: 18лв
Жанр: Young Adult, Световна проза, Художествена литература, Преводна литература, Фантастика, Фентъзи
Съдържание на секс сцени и груб език:
Няма.


~Анотация~

Младата и красива Аурея е избрана за жрица и става част от култа на петимата безсмъртни служители на боговете, наричани Белите, които владеят територията на Северна Итания.

За жалост тя не разполага с достатъчно време, за да свикне с изключителните сили, с които е дарена от боговете. Мистериозни магьосници в черни одежди, идващи от юг, се подвизават из земите на Белите. Плъзват слухове, че е сформирана многобройна армия. Аурея и нейните събратя се опитват да скрепят съюзите с останалите северни земи и да ги подготвят за предстоящото сражение, но времето им изтича.

Война се надига във владенията на Белите, но ако Аурея не успее да овладее новите си умения, дори благоволението на боговете няма да бъде достатъчно, за да ги спаси…


~За авторката~

Труди Канаван е родена в Мелбърн, Австралия. Пише книги за фантастични светове, откакто се помни. Успехът я застига, когато през 1999 година печели награда „Ауреалис“ за най-добър кратък фентъзи разказ за „Шепотът на децата на мъглата“. През ноември 2001 г. е публикувана нейната първа голяма трилогия - „Черният магьосник“, която става бестселър в много страни. На вниманието на българските читатели предлагаме втората, по-мащабна и още по-завладяваща трилогия на Труди Канаван - „Ерата на петимата“, започваща с книгата „Жрицата в бяло“.


~Изказвания за книгата~

„Жрицата в бяло“ е великолепна книга, написана с невероятна проникновеност и много талант. Неслучайно се задържа толкова дълго в Топ 10 на най-продаваните романи.

Sunday Times

Прочитът на книгата е задължителен за всеки фен на този жанр. Това е фентъзи от висока класа.

Orbit Books


~Откъс от книгата~

Аурея седеше пред полираното сребърно огледало, но не гледаше в отражението си. Мислите й бяха обзети от едно събитие, което се беше случило наскоро. В съзнанието й изплуваха хиляди мъже и жени, облечени в бели одежди и струпани пред Купола. Никога не беше виждала толкова много жреци и жрици събрани на едно място. Бяха пристигнали в Храма от всички части на Северна Итания, за да присъстват на Церемонията по избирането. Всички жреци и жрици, живеещи в Петте къщи, имаха гости от страната или от другите провинции. Когато напусна Кулата и се отправи към Купола, съпроводена от висшите жреци и жрици, успя само да зърне многолюдната тълпа. Отвъд морето от бели фигури, се простираше едно още по-многолюдно множество от обикновени мъже, жени и деца, които бяха дошли, за да присъстват на важното събитие. Само висшите жреци и жрици можеха да станат кандидати, да заемат последното свободно място сред Избраниците на Боговете. Аурея беше една от най-младите сред тях. Някои твърдяха, че причината за бързия й възход до тази позиция били силните й Дарби. При спомена за тези коментари, отново я свиваше стомаха от яд. Не е честно от тяхна страна. Знаят, че ми отне десет години упорита работа и отдаденост, за да стигна така бързо до този пост. А сега, когато вече беше една от Белите, какво ли си мислеха за нея? Дали съжаляваха за изказаното мнение? Изпита смесени чувства на състрадание и триумф. Станаха жертви на собствените си амбиции. Глупаво разсъждават, ако се надяват боговете да обърнат внимание на лъжите им. Вместо това с постъпката си доказват, че са непристойни. Белите не бива да разпространяват неверни слухове. Връщайки се в спомените си, мислено се видя да преминава разстоянието от Кулата до Купола. Висшите жреци и жрици оформяха кръг около подиума вътре. Олтарът, най-свещеното място в Храма, се издигаше в центъра. Представляваше просторна петстенна конструкция с височина около три човешки боя. Всяка стена приличаше на висок триъгълник, който се разтваряше навън, за да посрещне последователите си при съответните поводи. Тогава петте стени се отваряха и опираха в пода, а отвътре се откриваше маса с пет места около нея. Когато Белите желаеха да проведат поверителен разговор, стените се сгъваха нагоре, за да се затворят и да изолират едно място, от което не излизаше никакъв звук. Олтарът се отвори като разцъфнало цвете, когато четиримата Бели се качиха на стъпалата на подиума и се обърнаха към множеството. Аурея затвори очи и се опита да си спомни точните думи на Джуран. – Чайя, Хуана, Лор, Ирана, Сару. Приканваме ви, наши божествени пазители и водачи, да се явите днес пред нас, тъй като дойде времето да изберете петата си и последна представителка. Тук ви очакват вашите достойни, способни и отдадени последователи: нашите висши жреци и жрици. Всички са готови и желаят да ви посветят живота си. Сякаш нещо във въздуха заблестя. Доколкото си спомняше, Аурея се беше сепнала от това раздвижване. Пет фигури от сияйна светлина се бяха появили на подиума, полупрозрачни зрителни илюзии, напомнящи човешки същества. Наблюдаващите жреци и жрици ахнаха от вълнение. Отдалече бяха достигнали викове „Боговете се явиха!“. Ах, колко са красиви, усмихвайки се си помисли тя. Боговете съществуваха невидимо и неусетно в магията, с която бе пропит целият свят, във всяка скала, във всяка капка вода, всяко растение, всяко животно, всеки мъж, жена и дете, във всяка материя, освен ако не пожелаеха да повлияят на света. Когато избираха да се покажат, превръщаха магията в светлина и я трансформираха в тела на пленително красиви човешки създания.


~Ревю~

С голям интерес бях тръгнала да чета книгата, но докато й вляза в ритъм и се настроя според стила на авторката минаха 200 страници. И то защо? Започна се с доста имена и то трудни за произнасяния, след това минахме на животни, билки, земи, правила, жреци и жрици и аз бях тотален туш. Обмислях варианта да я зарежа книжката, въпреки че с нея започнах седмицата, нея почнах да чета преди всички други, а излезе че я прочетох последна. Да, прочетох я до края защото си помислих дай шанс на книгата, може пък нещо да се пооправи. Главното объркващо нещо в книгата може би е множеството гледни точки от които се разказва историята. Ако бяха една или две добре, но повече...

Както и да е Аурея героиня обаче която ми хареса. Като последната от Белите тя се доказва със силите си и премислянето на възможните ситуации на един план, която поне според мен я правят най-добрата от всички петимата (с нея) Бели. Харесва ми как изтъква пукнатините на плановете и директно се изказва по въпросите. Начина по който променя действието на края бе страхотно и се изчете много по-бързо от колкото очаквах. Но въпреки всичко книгата не бе това което очаквах. Ще прочета трилогията до края, но няма да бързам. Може би когато нямам какво да правя тогава ще започна другите две книги от нея трилогия. Но преди това мисля да разгледам творчеството на авторката. Изглежда другата й трилогия "Черните магьосници" е по-популярна и с по-висока оценка. Скоро ще прочета първата книга и от нея поредица и ще направя ревю. Ако и тя ми хареса колкото "Ерата на петимата" ще излезе така че май не си допадаме с тази авторка.


#Мой рейтинг за книгата 3,5* Между добра и не толкова добра
#Мой рейтинг за корицата – 4 – Харесва ми, но очаквах повече. Поне са запазили оригиналните корици.


Поста изготви за вас - Мимс (Vampire Lady)

неделя, 3 април 2011 г.

Предстоящи ревюта!!! (Част 1)


По-надолу ще намерите четири фентъзи заглавия. На тези книги ще са следващите ревюта! От вас се иска да си изберете как да ги подредите! За мен остава всичко останало. Изберете си книга гласувайте за нея в анкетата отстрани и която книга получи най-много гласове на нея ревюто ще бъде пуснато най-напред! Надявам се предложенията които съм ви дала да ви харесат! В коментарите може да давате и свои предложения! За мен няма проблем колко книги ще трябва да прочета, важното е на вас да ви са интересни! А и чрез тези ревюта ще може по-лесно да се ориентирате дали книгата е по-вашият вкус!


48537Заглавие: Жрицата в бяло
Автор: Труди Канаван 
Поредица: Ерата на петимата, #1
Страници: 625
Корици: Меки
Език: Български
Размери: 17,5х10,5
ISBN: 9789549535143
Жанр: Фентъзи, Световна проза, Художествена литература
Издателство: Вакон
Цена: 18,00лв

Младата и красива Аурея е избрана за жрица и става част от култа на петимата безсмъртни служители на боговете, наричани Белите, които владеят територията на Северна Итания.

За жалост тя не разполага с достатъчно време, за да свикне с изключителните сили, с които е дарена от боговете. Мистериозни магьосници в черни одежди, идващи от юг, се подвизават из земите на Белите. Плъзват слухове, че е сформирана многобройна армия. Аурея и нейните събратя се опитват да скрепят съюзите с останалите северни земи и да ги подготвят за предстоящото сражение, но времето им изтича.

Война се надига във владенията на Белите, но ако Аурея не успее да овладее новите си умения, дори благоволението на боговете няма да бъде достатъчно, за да ги спаси…

Труди Канаван е родена в Мелбърн, Австралия. Пише книги за фантастични светове, откакто се помни. Успехът я застига, когато през 1999 година печели награда "Ауреалис" за най-добър кратък фентъзи разказ ("Шепотът на децата на мъглата"), а през 2004 година – отново за най-добър разказ ("Стаята на времето") – получава награда "Дитмар". Книгите й са бестселъри в САЩ, Австралия, Обединеното кралство и други страни.


154012_bЗаглавие: Ридание
Автор: Маги Стийвотър
Поредица: Повелителката на детелините, #1
Страници: 270
Корици: Меки
Език: Български
Размери: 21х14,5
ISBN: 9789546410207
Жанр: Фентъзи, Световна проза, Художествена литература
Издателство: Кръгозор
Цена: 11,90лв

Омагьосваща история за невъзможната любов,

която е и невъзможно да бъде отхвърлена…

Едно момиче. Две момчета.

Неземна музика. Реален свят. Магически свят.

Магическа реалност. Невъзможна любов.

Животът на Диърдри и на най-добрия й приятел Джеймс се променя завинаги, когато се сблъскват с красивия, но гибелен свят на феите.

Диърдри Монахан е талантлива музикантка, която постепенно открива, че странностите й са повече от обичайните за съвременна тийнейджърка. Вижда неща, които другите не виждат. Навсякъде около нея се появят четирилистни детелини.

Всичко около нея се преобръща драматично, когато в живота й се появява загадъчният Люк – момче с тъмно минало.

Те се влюбват страстно и безнадеждно. Ди с изненада разбира, че е Повелителка на детелините – една от малцината смъртни, които могат да виждат тайнствения жесток народ на феите – и че… Люк е един от Тях!

Ди трябва да реши дали чувствата на Люк са истински, или са само средство да бъде примамена в един много, много опасен свят…

Започва битка между смъртта и любовта, между любовта и приятелството, между приятелството и предателството….

„Разтърсваща любовна история, приключение, фантазия и умело съчетаване на магичния и обикновения живот – това е Ридание!“

Книгата съдържа и програма с възможности за среща с авторката Маги Стийвотър по време на гостуването й в България от 10 до 12.12.2010 г.


155911_b

Заглавие: Безсмъртна любима
Автор: Кейт Тиърнан
Поредица: Вечен живот, #1
Страници: 296
Корици: Меки
Език: Български
Размери: 21х14,5
ISBN: 9789547712485
Жанр: Фентъзи, Световна проза, Художествена литература
Издателство: Кръгозор
Цена: 11,90лв

Бях в Лондон. Бях с приятели, както обикновено. Купо­нясвахме, както обикновено...

Случвало ли ви се е да си живеете живота, да живеете в собствената си реалност и в един момент става нещо... Виждате нещо или чувате нещо и внезапно светът ви се разбива на хиляди парчета... остро, горчиво осъзнаване. Снощи с мен се случи точно това...

Ново име, нов град, нов живот. Настасия го прави твърде често, за да помни точната бройка. И едва ли скоро ще престане, защото нищо не свършва в живота ти..., когато си безсмъртен. Затова Настасия търси убежище в дом за безсмъртни, които успешно се справят с бремето на вечния живот. При тях тя намира сигурност – хора, които я разбират и й помагат. Там среща великолепния, невъзможно привлекателен Рейн и двамата откриват, че помежду им има някаква необяснима връзка…

В живота й от векове не са се появявали такива чувства, такава страст. Но дали тази зараждаща се любов няма да се окаже и обречена?

И дали този нов град ще е ключът към нейното спасение – или към нейната смърт…

Защото, когато живееш вечно, миналото ти има време да те настигне...

Завладяваща история за приятелството и тайните, за вечната борба и предопределената любов.

Кейт Тиърнан е автор на над 70 книги. Но признава, че най-голямото й предизвикателство е ърбънфентъзи трилогията „Безсмъртна любима” – паранормална романтика, съчетаваща любов, която продължава да живее през вековете, и свят, изпълнен с магия. „Вечен живот” е книга първа.

Писателката с рождено име Габриел Шарбоне живее с двете си дъщери, двама доведени синове, съпруг, един пудел и „злополучен” брой котки в Северна Каролина. Обожава гробища, страда от агорафобия и обича да чете еротични книги.


3042442_b

Заглавие: Аз, вещицата
Автор: Дебора Харкнес
Поредица: Всички души, #1
Страници: 656
Корици: Меки
Език: Български
Размери: 21х14,5
ISBN: 9789546552044
Жанр: Фентъзи, Световна проза, Художествена литература
Издателство: Бард
Цена: 17,99лв

Хипнотичен роман - вампир на хиляда години, омагьосана вещица и закодиран ръкопис, който ги събира.

ОМАГЬОСАНИЯТ РЪКОПИС

Дълбоко в сърцето на Оксфордската Бодлианска библиотека Даяна Бишъп попада на омагьосан алхимичен ръкопис като част от своята научна работа. Даяна произхожда от видно вещерско семейство, но не иска да има нищо общо със свръхестественото. Затова след като хвърля един повърхностен поглед на книгата и си записва няколко неща, тя я връща обратно. Но нейното откритие предизвиква суматоха и скоро към библиотеката се втурват орди от вещици, демони и вампири. Даяна се е натъкнала на желано от всички богатство, изгубено от векове, а тя е единственото същество, което може да развали магията му.

Дебора Харкнес създава изключително изобретателно четиво, в което се преплитат история и магия, романтика и съспенс. Даяна е дръзка героиня, която среща своя равностоен партньор в лицето на вампира експерт по генетика Матю Клермон. Тя постепенно му се доверява, докато накрая връзката им се превръща в интимност, която прекрачва непоклатими табута. Този интелигентен и сложен сюжет проследява усилията им да разгадаят тайната на ръкописа, чиито страници ги примамват към тайнствено минало и несигурно бъдеще.

„Аз, вещицата” се превърна в международна сензация в повече от трийсет страни по света!

Поста изготви за вас - Мимс (Vampire Lady)